Kapcsolódó videók

Az ellenzék sokkal inkább 1956. november 4-ének örököse, mint október 23-nak – mondta Gulyás Gergely a PS-nek (videó)

Hatvanhat évvel ezelőtt, október 22-én, a forradalom alkonyán a pesti srácok talán még nem is sejtették, hogy másnap, majd az azt követő hetekben milyen erővel és összetartással harcolnak majd a szabadságukért. Ez ugyan mára már csak történelem, mégis fontos része a magyarok életének. A hősök emléke előtt tisztelegve fáklyás megemlékezést tartottak Budapesten, a menet a Műegyetemtől indult egészen a Bem szoborig, ahol Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter is beszédet mondott, majd a PestiSrácok.hu stábjának is nyilatkozott.

A 20. század első felének sorscsapásai ellenére a magyarság soha nem mondott le a szabadságról, az őszinte szabadságvágy pedig 1956 őszén reménnyé változtatta a csüggedést és nemzetté a népet – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) tartott az 1956-os forradalom és szabadságharc 66. évfordulója alkalmából tartott ünnepi megemlékezésen. Gulyás Gergely kiemelte, 1956 hősei szabad hazát akartak nem csak maguknak, hanem a jövőnek is örökül hagyni.

Habár a küzdelmük esélytelen és reménytelen volt, a hősök mégis vállalták a biztos halált, és nem remegtek meg a bitófa árnyékában sem, mégpedig azért, mert tudták, hogy igazuk van

– mondta a miniszter. Gulyás Gergely hangsúlyozta, az 1956-osok tanúságtétele bizonyítja, hogy a küzdelem értelme nem csak a győzelem lehet, és hogy az igazság mögött nem mindig áll többség, de jobb egyedül maradni, mint hazugságban élni.

A magyarság közös emlékezetének örökké részesei maradnak azok, akiknek lelke a nemzet szabadságáért szállt az égbe. Példájukkal, áldozatukkal ők jelenítik meg mindazt, ami a föld ezen határokkal körbezárt területét hazánkká teszi, és bennük testesül meg mindaz, ami nemzetté formálja a világban szétszóródott magyarságot

– fogalmazott a miniszter. Gulyás Gergely arról beszélt, hogy a hazaszeretet minden korban más feladatot ad: 1956-ban a haza szeretetét fegyverrel, a diktatúrával szembeni nyilvános kiállással, életáldozattal kellett bizonyítani.

Ma könnyebb, de megmaradásunk szempontjából nem kevésbé sorsdöntő időket élünk, amikor “a hatékony nemzeti érdekérvényesítéshez nincs szükség Molotov-koktélra, elég lenne, ha a magyar közélet szereplői jobban szeretnék a hazájukat, mint amennyire gyűlölik a szabadon választott kormányt

– mondta a miniszter. Gulyás Gergely szólt az ünnepségre Kárpátaljáról érkezett magyar és ukrán fiatalokhoz is. Azt mondta, Magyarországnak azért nem lenne oka szolidárisnak lenni Ukrajnával, ahogy az elmúlt években a kárpátaljai magyarsághoz viszonyult, de minden oka megvan arra, hogy segítsen egy olyan országnak, amely hősiesen harcol a saját szabadsága és szuverenitása védelmében.

1956 nemzete csak azt mondhatja, hogy aki a szabadságáért és nemzeti függetlenségéért küzd, az Magyarország barátja és pártfogoltja

– hangsúlyozta a miniszter. Az ünnepség végén megkoszorúzták a műegyetemi hősök emléktábláját, amelyen annak a kilenc hősi halált halt egykori hallgatónak a neve szerepel, akik részt vettek és meghaltak a forradalomban és a szabadságharcban. Az esemény után hagyományos fáklyás emlékmenet indult a Műegyetem elől a Bem térre.

A PestiSrácoknak Wittner Máriáról is beszélt, az ’56-os szabadságharcos hősről azt mondta: soha nem szűnt meg magyarként érezni és gondolkodni.

Nézzék meg exkluzív riportunkat, érdemes!

Friss videók

Shares